
Lipoliza Iniekcyjna.
To metoda likwidacji nagromadzonej lokalnie tkanki tłuszczowej przy użyciu aplikowanych podskórnie preparatów.
Wskazania.
eliminacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej - m.in. podwójny podbródek i linia żuchwy, ramiona w okolicach tricepsów, brzuch, biodra, fałdy na plecach poniżej żeber, okolice pośladków, wewnętrzna i zewnętrzna strona ud oraz kolan.

Ciekawe informacje.
Początkowo stosowano fosfatydylochinę - lek pozyskiwany z nasion soi. Jako pierwsza w celach medyczno-estetycznych zastosowała go do likwidacji poduszeczek tłuszczowych dolnych powiek brazylijska lekarka.
Istotą działania preparatu jest całkowite zniszczenie komórki tłuszczowej, czyli proces adipocytolizy.
Preparat wstrzyknięty w tkankę tłuszczową powoduje rozerwanie komórek tłuszczowych i rozpad trójglicerydów. Produkty rozpadu wydalane są z organizmu za pośrednictwem wątroby i nerek.
Nowa jest również technika iniekcyjna stosowana w redukcji tkanki tłuszczowej.To intralipoterapia. Uznaje się ją za najbezpieczniejszą.
Przebieg zabiegu.
Zabieg może być przeprowadzony jedynie przez certyfikowanego lekarza i trwa około pół godziny. Poprzedzają go: wywiad nt. przebytych i aktualnych chorób, pomiary oraz dokumentacja fotograficzna okolic poddawanych zabiegowi. Preparat wstrzykiwany jest w ustalonej przez lekarza dawce bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Do roztworu dodawane są leki znieczulające, czyniące procedurę prawie bezbolesną. Jednorazowo można podać do 40ml preparatu, czyli 5 ampułek po 8ml na wybrany obszar ciała( zazwyczaj jednak są to nie więcej niż 2-3 ampułki). Na obszar twarzy i szyi najczęściej podaje się jedną.
Efekty u różnych osób mogą się różnić i są zależne od czynników indywidualnych oraz liczby wykonanych zabiegów.
Działania niepożądane po zabiegu.
możliwe jest lekkie swędzenie, pieczenie, obrzęk oraz wrażliwość miejsca poddanego działaniu leku( dolegliwości te są normalną reakcją organizmu i ustępują samoistnie),
możliwe jest też pojawienie się krwiaków w miejscu wkłucia igły (zależy to od grubości tkanki tłuszczowej, którą należy wyeliminować).
Przeciwwskazania do zabiegu.
ostre choroby nerek, wątroby i tarczycy,
cukrzyca,
choroby krwi związane z nadmiernym krwawieniem,
stałe stosowanie leków rozrzedzających krew,
ciąża i karmienie,
alergia na składnik/składniki preparatu.